top of page

Хто є логопед? Міфи та реальність.

Оновлено: 26 жовт. 2020 р.

Автор: Ольга Дем'яненко, засновниця логостудії "Моя Мова"

Побутує думка, що логопед - це лікар, який займається виправленням неправильної вимови деяких звуків. Чи це насправді так? Давайте з’ясуємо!


ТОП-7 ЗАПИТАНЬ ЛОГОПЕДУ


1. Лікар чи педагог?

Логопед – це педагог, який займається корекцією мовленнєвих порушень у дітей і здобуває освіту в педагогічному університеті на факультеті корекційної педагогіки та психології (в різних вузах можуть бути інші назви).

Якщо логопед працює в сфері освіти, його фах кваліфікується, як вчитель-логопед, а якщо в медичних закладах – логопед.


2. Що повинен знати і вміти логопед, щоб бути кваліфікованим спеціалістом?Щоб відповісти на це непросте запитання, давайте визначимо, що таке мовлення?

Мовлення – це одна з вищих психічних функцій людини, за формування якої відповідає головний мозок.


Тому, щоб коригувати порушення такої надскладної сфери, потрібно знати:

- основи будови та функціонування центральної нервової системи

- основи будови та функціонування артикуляційних органів

- етапи фізичного та психічного розвитку малюка

- нормативні показники загального розвитку дитини та мовлення зокрема

- основи вікової та спеціальної психології

- види порушень мовлення та методологію їх корекції.

3. Логопед займається тільки виправленням порушень звуковимови?


І так, і ні!

В сферу компетенцій логопеда повинні входити:

1) Діагностика та корекція порушень мовлення (затримки мовленнєвого розвитку дитини, різних за походженням та проявами, порушень експресивного (що і як говорить дитина – які звуки у неї сформовані, які ні, чи сформована складова структура слова, який словниковий запас, чи сформована фраза,чи узгоджує слова,чи користується прийменниками тощо) та рецептивного (як сприймає і розуміє) мовлення, порушень писемного мовлення (читання, письмо), порушення темпу та ритму мовлення (заїкання).

2) Консультування і надання рекомендацій батькам дітей з іншими особливостями розвитку: до якого спеціаліста звернутися (невролога, психіатра, гастроентеролога, генетика, офтальмолога, сурдолога, спеціального психолога, дефектолога, нейропсихолога, спеціалістів з фізичної реабілітації та сенсорної інтеграції тощо), як займатися з малюком дома, на які моменти звернути особливу увагу.

Звичайно, не всі логопеди охоплюють в своїй професійній діяльності перераховані пункти.

Це не є погано! Кожний фахівець має право працювати та удосконалюватись в більш вузькому напрямку (наприклад, тільки в корекції звуковимови або запуску мовлення, або заїкання).

Тому перед першою зустріччю з логопедом батьки повинні поцікавитися, чи працює даний фахівець з проблемою, яка є у дитини.

4. Чи всім дітям з порушеннями мовлення потрібен логопедичний масаж?


Ні, не всім!

Логопедичний масаж проводиться тільки у випадках порушень тонусу та чутливості в артикуляційних органах. В залежності від ступеню тяжкості зазначених проявів, логопедичний масаж проводиться курсами (як окрема процедура, але з обов’язковим закріпленням навичок рухливості на логопедичних заняттях!) або в структурі логопедичного заняття. Вид і прийоми масажу

визначає логопед.

5. Чи потрібно займатися з логопедом щодня?


Частота проведення логопедичних занять залежить від мовленнєвого порушення, особливостей загального фізичного та психічного розвитку дитини, від стану її емоційно-вольової сфери. Оптимальним є проведення логопедичних занять 2-3 рази на тиждень по 20-45 хв (із врахуванням віку дитини) з ОБОВ’ЯЗКОВИМ закріпленням сформованих на заняттях навичок вдома. В деяких випадках частота занять може бути збільшена або зменшена.

6. Чи будуть ефективними тільки групові заняття?


Ні!

При мовленнєвих порушеннях найбільш ефективними є індивідуальні заняття (особливо на початкових етапах), на яких добираються прийоми та методи корекції із врахуванням індивідуальних особливостей кожної дитини. Групові заняття можна проводити, коли у дітей вже сформовані певні мовленнєві навички або коли метою групових занять є формування комунікативних навичок.

7. Як довго потрібно займатися з логопедом?


Не буває простих і швидких рішень складних проблем!

Строки корекції порушень мовлення різні: від декількох тижнів чи місяців до декількох років. Все залежить від характеру мовленнєвого порушення, від особливостей розвитку та поведінки дитини, від виконання рекомендацій логопеда дорослими, що оточують дитину, і від кваліфікації самого логопеда.


ЗАПИСАТИСЬ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

533 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page