google-site-verification=VtA2XzS1PFa7FP2Dfua1hW124JZNTw0TLj9JIDd-lic

Гра як основний метод корекції затримок розвитку малюків

Оновлено: 26 жовт 2020 р.

Гра - це іскра, яка запалює вогник допитливості, цікавості.

В. Сухомлинський


Цінність гри для розвитку дитини є очевидною. Тільки в грі малюк здобуває досвід, пізнає себе та оточуючий світ. Всі дорослі знають, що з дитиною потрібно гратися. Але часто і батьки, і навіть спеціалісти, що працюють з малечею, опиняються в глухому куті, не знаючи, в які ігри і як гратися з дітьми. Хтось місяцями пропонує малюку хованки, хтось з дня на день видуває мильні бульбашки, а дехто тільки котить по підлозі м’яч чи “бринькає” губами. Насправді перераховані ігри класні. Але є ще безліч різноманітних веселих, розвиваючих та цікавих ігор та забавлянок.

Тож давайте відкриємо завісу у світ ЇЇ Величності ГРИ!

Одразу домовимось: дітлахи різні, зі своїми особливостями і можливостями. Є надмірно активні і обережні, допитливі і пасивні, тривожні та імпульсивні, дуже комунікабельні та з труднощами комунікації, обдаровані і такі, що відстають в розвитку. Однак всі без винятку діти ростуть і розвиваються, кожний в своєму темпі. І допомагає їм розвиватися безперечно гра.

Розвиваючись, дитина будує свої відносини зі світом людей, зі світом предметів, з собою. Це основні сфери, на які потрібно звертати увагу, граючись з малюком.

А тепер розглянемо ігри, що якнайкраще сприятимуть гармонійному розвитку малюка і мовлення зокрема. Пам’ятаємо, що всі ігри повинні бути спрямовані на отримання малюком задоволення.В запропоновані ігри можна гратися з малюком з 1 року і навіть раніше.

1. Ігри “тет-а-тет”. Мета: привернути увагу дитини до обличчя дорослого.

Дорослий повторює за малюком всі його рухи, а також пропонує свої (відкриває-закриває рот, прицмокує губами, широко відкриває очі - заплющує очі, надуває щоки, “лопає” щоки пальцями, одягає окуляри - знімає окуляри, світить на своє обличчя ліхтариком, можна наклеїти яскраві наліпки на обличчя. Дуже гарною є гра “Баран, баран, буц!” - дорослий наближає своє чоло до чола дитини). Такі ігри сприятимуть налагодженню зорового та емоційного контакту з дитиною.

2. Сенсорні ігри

1) Розвиток зорового сприймання. Використовуються свічки, кульки різного розміру, яскраві предмети, новорічна мішура.

*Ігри зі свічкою та іншими предметами( дорослий підносить запалену свічку (блискучу іграшку) до обличчя дитини на відстані 15- 20 см, дає можливість зосередитися, далі переміщує свічку зліва-направо, тоді вгору-вниз, наближає свічку або іграшку до обличчя дитини, потім віддаляє.

*Ігри з ліхтариком. Дорослий світить ліхтариком на стіну, водить струменем світла по стіні.

*Ігри з мильними кульками. Дорослий повільно надуває велику мильну бульбашку, привертаючи увагу дитини до неї. Далі дме кульку вгору, вниз, в різних напрямках. Можна лопнути бульбашку пальцем, викликаючи емоційні реакції малюка, промовляючи: “Буль!”

* Ігри з прозорою хустинкою. Можна накрити малюка хустинкою і повільно стягувати її в різні боки, стимулюючи слідкування очима. Також може накривати і відкривати себе хустинкою дорослий, промовляючи:”Ку-ку!”

*Гра “Де?” - дорослий при дитині кладе предмет, цікавий дитині, в різні місця. Дитина шукає очима, показує пальчиком.2) Розвиток слухового сприймання

*Ігри з брязкальцями, дзвіночками, маракасами, кастаньєтами, ксилофоном, барабаном. Дорослий пропонує дитині послухати різні звуки, спочатку один, далі додаючи інші. Музичні іграшки звучать тихо, голосніше, в різних напрямках і на різній віддалі. Можна пропонувати дитині вибрати, що прозвучало, далі дитина сама відтворює рухи музичними іграшками. Дорослий може назвати звук музичної іграшки словом: Бум-Бум, Дзень-Дзень, Дін-Дон, Тілі-Тілі, Бім-Бом тощо.

*Ігри з побутовами звуками: шуршання паперу, пластикових пляшок, пакетів, переливання води, шум різних наповнювачів в пластикових пляшках (крупи, квасоля, кнопки). Такі звуки також віддаляти та наближати до дитини, спонукаючи до слідкування очима за об’єктом шуму. Спонукати показувати пальчиком, що прозвучало.3) Розвиток тілесних відчуттів:

*”Сенсорні килимочки” - торкання рукамиі ступнями до різних поверхонь (колючих, випуклих, шершавих, гладеньких.

*Контейнери з крупами - дитина занурює руки в різні крупи (гречку, пшоно, горох, кукурудзу, квасолю), дорослий звертає увагу дитини на її відчуття.

*Ігри з водою - переливання води з різних ємкостей, “кольорова вода”- додавання фарб у прозорі стаканчики з водою, наливання води у контейнери для заморозки кубиків льоду, чергувати теплу і холодну воду.Промовляти “Буль-буль”, “Кап-кап”.

*Ігри з сухим та кінетичним піском - закопувати та шукати в піску різні фігурки, маленькі іграшки, промовляти: “Є!”, “Нема!”, сипати пісок на руки, ховати руки в піску.

*Ігри з глиною - розмазувати глину на підносі, малювати долонями, пальцями по глині, ліпити колобки, млинці.

*Ігри з піною для гоління - торкати піну кожним пальчиком, долоньками, пропускати між пальцями, катати машинку, кульки в піні.

*Ігри з тістом - стискати, розтискати, ліпити ковбаски, натискати пальчиками, долоньками, розтягувати, запихати в банку.

Ігри з фольгою - рвати, махати, стискати в кулю, одягати на голову, класти на руки.

Ігри з сухим та змоченим крохмалем - торкати, порівнювати відчуття.

4) Рухливі ігри, які сприятимуть розвитку тілесної чутливості малюків, слухової уваги, мовленнєвого наслідування

*”Туп, туп, туп, стоп”- дорослий з малюком тупають, на слово “стоп!” зупиняються. Дитину можна ставити на ступні дорослого.

* “Великі ноги ідуть по дорозі, а маленькі ніжки біжать по доріжці”: крокувати повільно, потім швидше, змінюючи інтонацію.

* “Ведмедик косолапий по лісу іде, ведмедик косолапий шишки несе”: імітувати ходьбу ведмедя та промовляти віршик низьким голосом. Імітувати низьким голосом звук “И-И-И”.

*“Маленька мишка бігала від кішки”: дорослий з ногами дитини на своїх ступнях біжить, віршик промовляє тоненьким голосом.Як мишка пищить? -”Пі-Пі”

*”Літачок літає, пісеньку співає”: дорослий піднімає малюка, імітуючи політ. Як літак співає? - “УУУ”.

*У бабусі, у селі”.Дитина сидить на колінах дорослого, дорослий спонує малюка до імітації рухів та звуків тварин: “Коник скаче - іго-го, качка кряче - кря-кря-кря, курка каже- -ко-ко-ко, нявчить котик- няв-няв-няв,а корівка - му-му-му.Тільки кролик наш мовчить - Тссс.

*Дитина на колінах дорослого, обличчям до дорослого, дорослий підкидає колінами дитину, промовляючи забавлянки, на вигуки розтуляє коліна, дитина провалюється. “Баба сіяла горох і сказала баба:”Ох!” “Сіла муха на лопух і сказала муха “Ух!”. “Знайшла кізонька горіх і сказала вона “Іх!”.


3. Ігри на розвиток ігрової взаємодії.

*Ігри з м’ячем (використовуються м’ячі різних розмірів і з різними поверхнями): катання м’яча один одному, промовляючи : Вані, мамі. Щоразу гра ускладнюється і змінюється (м’яч кидається із-за голови, збоку, то великий, то маленький). Можна кидати м’ячі по черзі в корзини, відра, інші ємкості.

*Ігри з подушками. Пропонуються різні за розміром, кольором, текстурою подушки - дорослий кидає подушку на дитині, дитина у відповідь на дорослого. Дорослий може відхилятися або стрибати, спонукаючи дитину до сміху.

*Доганялки - дорослий ловить дитину, потім тікає від дитини, промовляючи “Дожену, дожену”, “Втечу, втечу!”.

*Хованки -дорослий “ховається” спочатку за хустинкою, далі за шторою, потім десь присідає. Далі ховає дитину і наче шукає.

*Гра “Дай - На!” Граються дорослий та дитина, звертаючись до ляльки або м’якої іграшки. Дорослий протягує ляльці кульку і каже: Ляля, на кульку. Можна дати декілька предметів, далі запропонувати дитині повторити. Потім просити жестом і словами “Дай, ляля, кульку!” Дитина повторює.

*Гра “Тут - там” - пропонуються два кола або коробки або відра, один предмет покласти близько від дитини, інший подалі. Дорослий кладе в першу ємкість кубик, промовляючи: “Кубик ТУТ”, а кульку в іншу ємкість: “кулька ТАМ!” Де кубик? - Тут! Де кулька? - Там!

Це лиш невеличка підбірка простих, але дуже цікавих для малюків ігор. Такі ігри можна доповнити різноманітними іграшками: кубиками, пірамідками, сортерами, сенсорними звуковими килимками, візочками, машинами різних розмірів, ляльками, маленькими іграшкам-тваринками, крутилками, вставлялками, дзигами. І не забудьте про книжечки! З віршиками, короткими розповідями про предмети, тварин, явища природи, оточуючий світ.

Грайтеся зі своєю малечою, читайте, спілкуйтеся і отримуйте задоволення від цього спілкування. Повірте, насправді діти ростуть дуже швидко! Проживайте з вашим малюком кожний день, не відкладайте на потім взаємодію з ним, щиро радійте його навіть маленьким успіхам! Вірте в свою дитину і грайтеся!

У випадках, коли вас щось турбує в розвитку малюка, звертайтесь до спеціалістів. І чим раніше відбудеться професійне втручання, тим кращим буде прогноз.


ЗАПИСАТИСЬ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

Останні пости

Дивитися всі

Ми в соціальних мережах:

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

Дем'яненко Ольга Василівна є власницею торгової марки "Моя Мова". Будь-які відтворення, копіювання або посилання на матеріали на цьому веб-сайті мають бути письмово погоджені з власницею та/або її офіційним представником.

Адреса: м. Київ, Валерія Лобановського проспект, 6г​

156 офіс, 2 поверх

Телефон: +380507444079

© 2020 Логостудія "Моя Мова", ФОП Дем'яненко Ольга Василівна