Гра як основний метод корекції затримок розвитку малюків

Оновлено: 26 жовт. 2020

Гра - це іскра, яка запалює вогник допитливості, цікавості.

В. Сухомлинський


Цінність гри для розвитку дитини є очевидною. Тільки в грі малюк здобуває досвід, пізнає себе та оточуючий світ. Всі дорослі знають, що з дитиною потрібно гратися. Але часто і батьки, і навіть спеціалісти, що працюють з малечею, опиняються в глухому куті, не знаючи, в які ігри і як гратися з дітьми. Хтось місяцями пропонує малюку хованки, хтось з дня на день видуває мильні бульбашки, а дехто тільки котить по підлозі м’яч чи “бринькає” губами. Насправді перераховані ігри класні. Але є ще безліч різноманітних веселих, розвиваючих та цікавих ігор та забавлянок.

Тож давайте відкриємо завісу у світ ЇЇ Величності ГРИ!

Одразу домовимось: дітлахи різні, зі своїми особливостями і можливостями. Є надмірно активні і обережні, допитливі і пасивні, тривожні та імпульсивні, дуже комунікабельні та з труднощами комунікації, обдаровані і такі, що відстають в розвитку. Однак всі без винятку діти ростуть і розвиваються, кожний в своєму темпі. І допомагає їм розвиватися безперечно гра.

Розвиваючись, дитина будує свої відносини зі світом людей, зі світом предметів, з собою. Це основні сфери, на які потрібно звертати увагу, граючись з малюком.

А тепер розглянемо ігри, що якнайкраще сприятимуть гармонійному розвитку малюка і мовлення зокрема. Пам’ятаємо, що всі ігри повинні бути спрямовані на отримання малюком задоволення.В запропоновані ігри можна гратися з малюком з 1 року і навіть раніше.

1. Ігри “тет-а-тет”. Мета: привернути увагу дитини до обличчя дорослого.

Дорослий повторює за малюком всі його рухи, а також пропонує свої (відкриває-закриває рот, прицмокує губами, широко відкриває очі - заплющує очі, надуває щоки, “лопає” щоки пальцями, одягає окуляри - знімає окуляри, світить на своє обличчя ліхтариком, можна наклеїти яскраві наліпки на обличчя. Дуже гарною є гра “Баран, баран, буц!” - дорослий наближає своє чоло до чола дитини). Такі ігри сприятимуть налагодженню зорового та емоційного контакту з дитиною.

2. Сенсорні ігри

1) Розвиток зорового сприймання. Використовуються свічки, кульки різного розміру, яскраві предмети, новорічна мішура.

*Ігри зі свічкою та іншими предметами( дорослий підносить запалену свічку (блискучу іграшку) до обличчя дитини на відстані 15- 20 см, дає можливість зосередитися, далі переміщує свічку зліва-направо, тоді вгору-вниз, наближає свічку або іграшку до обличчя дитини, потім віддаляє.

*Ігри з ліхтариком. Дорослий світить ліхтариком на стіну, водить струменем світла по стіні.

*Ігри з мильними кульками. Дорослий повільно надуває велику мильну бульбашку, привертаючи увагу дитини до неї. Далі дме кульку вгору, вниз, в різних напрямках. Можна лопнути бульбашку пальцем, викликаючи емоційні реакції малюка, промовляючи: “Буль!”

* Ігри з прозорою хустинкою. Можна накрити малюка хустинкою і повільно стягувати її в різні боки, стимулюючи слідкування очима. Також може накривати і відкривати себе хустинкою дорослий, промовляючи:”Ку-ку!”

*Гра “Де?” - дорослий при дитині кладе предмет, цікавий дитині, в різні місця. Дитина шукає очима, показує пальчиком.2) Розвиток слухового сприймання

*Ігри з брязкальцями, дзвіночками, маракасами, кастаньєтами, ксилофоном, барабаном. Дорослий пропонує дитині послухати різні звуки, спочатку один, далі додаючи інші. Музичні іграшки звучать тихо, голосніше, в різних напрямках і на різній віддалі. Можна пропонувати дитині вибрати, що прозвучало, далі дитина сама відтворює рухи музичними іграшками. Дорослий може назвати звук музичної іграшки словом: Бум-Бум, Дзень-Дзень, Дін-Дон, Тілі-Тілі, Бім-Бом тощо.

*Ігри з побутовами звуками: шуршання паперу, пластикових пляшок, пакетів, переливання води, шум різних наповнювачів в пластикових пляшках (крупи, квасоля, кнопки). Такі звуки також віддаляти та наближати до дитини, спонукаючи до слідкування очима за об’єктом шуму. Спонукати показувати пальчиком, що прозвучало.