top of page

Чи потрібно спілкуватися з немовлям?

Оновлено: 26 жовт. 2020 р.

Побутує думка, що діти до року не розмовляють і вчити дитину говорити потрібно, коли вона сама почне щось промовляти. Це вкрай хибна думка!

Спілкуватися і розмовляти з малюком потрібно з перших хвилин його народження! А як саме, давайте розберемося разом!


Мозок немовляти вбирає різні звуки, тони та звуки мовлення, якими вона буде користуватися, щоб вимовити свої перші слова. Дорослі, що опікуються дитиною, грають надзвичайно велику роль. Діти, батьки яких активно спілкуються з ними, часто схильні формувати сильніші розмовні навички, ніж діти, яким цього бракує.


Отримуйте задоволення від спілкування з вашим малюком! Це дуже приємне, цікаве і веселе заняття, яке має вирішальне значення для його розвитку.


Найкращим способом поговорити зі своїм малюком може бути те, що виходить найбільш природньо: той співочий спосіб, які дорослі використовують, розмовляючи з немовлятами - "Як справи ?!", "Ти хочеш пити?" , «Зараз будемо їсти», «Ось твоя ляля!», «Йдемо купатися: купі-купі!»


Такі «дитячі» розмови сприятимуть розвитку зорової та слухової уваги малюка. «Дитяча» інтонація сприймається малюком краще, ніж звичайний голос дорослої людини. Недарма у всіх культурах світу при спілкуванні з немовлям дорослі грайливо змінюють свій голос та інтонацію.

Спілкування з дитиною запускає утворення надважливих нейронних зв’язків в тій частині мозку, яка обробляє мовлення. Чим більше слів вона чує, тим сильнішими стають ці ментальні зв’язки. Цей процес може зміцнити майбутні мовленнєві навички дитини та її загальну здатність до навчання.


Немовлята, з якими більше розмовляють з моменту народження, до 2 років знають більше слів, ніж їхні однолітки, з якими дорослі недостатньо спілкувалися.


Як спілкуватися з немовлям?


1. Часто розмовляйте з дитиною. Балакучі батьки, як правило, мають балакучих дітей.

Приділяйте час на спілкування наодинці з немовлям.

Коли ваша дитина намагається відповісти вам, не перебивайте і не відводьте погляду. Вона повинна знати, що ви дбаєте про те, щоб її слухати.


2. Подивіться дитині в очі. Вона буде краще реагувати на ваше мовлення, коли дивиться прямо на вас.

З іншими членами сім’ї розмовляйте звичайним голосом та інтонацією, щоб дитина чула і таке мовлення.

У міру того, як ваша дитина розвивається і дозріває, змінюється і спосіб вашого спілкування з нею.
Спілкування з дитиною за віком


1-3 місяці

Від 1 до 3 місяців Ваша дитина спілкується з вами, воркуючи, видаючи булькання і, звичайно, плач. Вона також вас слухає - вона може посміхатися, рухати руками та ногами або воркотати, коли ви розмовляєте з нею певним чином. Говоріть, співайте, гукайте, базікайте та грайтеся з дитиною. Корисними будуть ігри «КУ-КУ», «Хто там?», «Є мама! Нема мами!». Розповідайте про свою діяльність під час ванн, їжі або гри, скажіть їй, що ви робите і на що вона дивиться.

Висловлюйте радість, коли дитина видає звуки та посміхається!


2-3 місяці

Приблизно у 2-3 місяці немовлята починають видавати голосні звуки та приголосні К, Х, КХ, «агукають». Імітуйте ці звуки! Коли малюк видає звук, ви також повинні видавати звук, а потім чекати, поки він відповість.

Це навчить дитину вести бесіду.
4-7 місяців

разговор с младенцем, разговаривать с младенцем, розмовляти з немовлям

У 4-7 місяців дитина починає намагатися копіювати звуки, які чує, промовляє багато разів один склад (БАБАБА, ТАТАТА, ПАПАПА), тобто починає «лепетати». Ви помітите, як вона досліджує власні звуки та звороти, може навіть підвищити або знизити голос, намагаючись висловити свої почуття. Використовуйте звуки, які видає малеча, щоб заохочувати до спілкування. Розмовляючи, говоріть повільно і починайте наголошувати на певних словах.


Наприклад, потримайте м'яч і скажіть: "Хочеш м'яч? Це твій м'яч". Знайомте дитину з різними предметами. Коли вона на щось подивиться, вкажіть на це і скажіть, що це таке. Читайте своїй дитині щодня, особливо яскраві книжки з картинками та журнали. Назвіть картинки, які ви бачите, і хваліть вашу дитину, коли вона лепече разом із вами, коли ви читаєте.


8-12 місяців

У 8-12 місяців малеча починає розуміти певні слова (наприклад, "ні") і теж вимовлятиме деякі (наприклад, "мама", "тато", «дай!»). Коли малюку виповнюється рік, він вже розуміє певні команди «Зроби папа!", «Попроси: дай-дай!». Називайте кожен предмет, з яким контактує ваша дитина - іграшку, ложку, їжу тощо.

Обов’язково вчіть дитину показувати пальчиком! Вказівний жест має надважливе значення в психічному розвитку дитини, пам’ятаймо про це!
Почніть також вказувати на частини тіла - вказуйте на її руку і промовляйте: "рука", а вказуйте на свою і скажіть: " Мамина рука ". Допоможіть дитині виразити словами те, що вона відчуває: «хочу їсти», «Холодно!», «Пити!».


Використовуйте позитивні висловлювання, щоб направити її поведінку. Замість того, щоб сказати «Зупинись!», скажіть «Час посидіти!». Коли вам потрібно перешкодити своїй дитині щось робити, твердо скажіть «ні». Не кричіть і не давайте довгих пояснень.


Співайте пісні, в яких є дії, наприклад, "Ладусі-ладусі, де були? - у бабусі, що їли?- кашку. Полетіли, на голівку сіли", «Куй, куй, чобіток! Подай,бабо, молоток!», «Де ти?». При цьому вчіть малюка виконувати рухи: спочатку руками малюка, далі по показу, потім тільки за текстом. Такі забавлянки сприятимуть розвитку імітації, що є основою будь-якого навчання.


Якщо дотримуватися цих простих і приємних рекомендацій, ваш малюк буде розвиватися гармонійно і неабияк потішить вас!


ЗАПИСАТИСЬ НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

208 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page