Про заїкання в запитаннях і відповідях

Оновлено: 26 жовт. 2020

Щоб малюк говорив плавно

В телефонній слухавці схвильований жіночий голос:

- Ви логопед? Допоможіть, будь ласка!

- А що Вас турбує?

- Мій синочок, якому 3 роки і 2 місяці, тиждень тому почав заїкатися! Що нам робити?!

В таких випадках завжди намагаюсь уважно вислухати маму, з’ясувати обставини виникнення затинань у мовленні малюка, як це проявляється. В залежності від випадку, когось запрошую на очну консультацію, декому рекомендую звернутися до інших спеціалістів, а хтось з мам одразу отримує детальні рекомендації, як потрібно поводитися з дитиною в домашніх умовах.

А тепер давайте спокійно та уважно розглянемо проблему заїкання у дітей більш детально і зробимо це у формі запитань і відповідей. І для початку, дорогі батьки, дайте щирі відповіді, перш за все, собі на такі запитання:

- Чи сварилися ми в присутності дитини?

- Чи не розмовляємо ми дуже швидко і нерозбірливо?

- Чи не тиснули ми на дитину, ставивши їй дуже багато запитань?

- Чи завжди ми вислуховували малюка? Чи не уникали його запитань?

- Як часто ми говорили дитині, яка вона цінна для нас?

- Чи не сварили ми сина чи доньку тільки тому, що у нас не було настрою?

- Чи не чекаємо ми від дитини занадто багато?

- Чи не залишаємо малюка перед телевізором,комп’ютером, телефоном, гаджетом наодинці тривалий час?

- Чи завжди намагаємось пояснити малечі незрозумілі для неї події, явища?

- Чи не порівнюємо свою крихітку в її присутності з іншими дітьми?

- Чи завжди захищаємо свою дитину перед іншими дорослими, педагогами, вчителями в школі при несправедливому ставленні до дитини?

Відчуваю тяжке дихання деяких з Вас. Ставте собі такі запитання! Хоч іноді. Будь ласка! Відповівши на них, ви уникнете багатьох проблем з дітьми.

А тепер перейдемо до більш конкретних запитань.

1. Що робити при гострому (раптовому) початку затинань в мовленні дитини?

1) Якщо вдалося відслідкувати ситуацію, при якій виникають затинання і яка, можливо, травмує психіку дитини, необхідно її ліквідувати. Наприклад, якщо початок заїкання чітко пов’язаний з початком відвідування дитячого садка, то на деякий час від цього потрібно відмовитись. Якщо малюк почав заїкатися після народження братика або сестрички, йому потрібно приділити максимум уваги, долучати до догляду за немовлям, навіть поводитись деякий час як з маленьким (кутати, давати пити з пляшечки тощо). Іноді корисною буде зміна обстановки - можна поїхати на деякий час в село чи на відпочинок, і дитина забуде травмуючу ситуацію.

2) Якщо ж дитина перебуває в стані тривоги чи страху, потрібно негайно звернутися до дитячого психолога і пройти курс психотерапії.

3) Необхідно показати дитину дитячому неврологу з метою вирішення необхідності медикаментозного лікування. Самостійно ліки дитині давати не можна!

3) Дуже корисним буде дотримання режиму відносного мовчання. Ми не можемо заборонити дитині говорити, але можемо не провокувати її на обдумані відповіді. Тому скорочуємо до мінімуму запитання, які ми ставимо дитині. Замість того, щоб запитати: ” Що ти будеш їсти?”, кажемо: “У нас сьогодні дуже смачка каша! Пригощайся! “ або замість запитання “Яка тобі шапка подобається , синя чи жовта?”, кажемо: “ Ось дві шапки. Вибирай!”

3) Потрібно створити навколо дитини рутинну обстановку: сьоднішній день схожий на вчорашній, а завтрашній буде схожий на сьогоднішній. Нові враження залиште на пізніше.

4) Уникати збуджуючих ситуацій, як негативних, так і позитивних. Якщо ви хочете потішити малюка і купити йому нову “круту” іграшку, це може викликати цілу бурю емоцій і підсилити заїкання. Почекайте з цим до кращих часів. Впевнена, у вашого малюка іграшок достатньо.

5) На деякий час відмовтесь від відвідування місць великого скупчення людей. До речі, всім дітям до 5-6 років великі скупчення людей небажані.

6) МАКСИМАЛЬНО скоротіть перебування дитини перед телевізором чи з гаджетами! Краще відмовитись від гаджетів взагалі на деякий час. Шкідливість впливу від користування дітьми гаджетами полягає в збудженні кори головного мозку через напруження зору.

7) Можна запропонувати малюку приймати ванни з морської солі (10 ванн через день, 500 г морської солі на велику ванну) і при цьому гратися з водою: переливати воду пляшечками, булькати грушкою для клізми, купати іграшки. Ванни з морською сіллю зміцнюють нервову систему, заспокоюють.

8) Виконуйте з малюком різноманітні дихальні вправи: ляжте поряд, покладіть руку малюка собі на груди або живіт і спокійно глибоко дихайте, спонукаючи дитину робити так само. Якщо дитина маленька, можна покласти її на себе і продовжувати спокійно глибоко дихати. Такі процедури заспокоять і розслаблять малюка. Корисним буде тренування спокійного подовженого видиху: дути через трубочку в воду, здувати шматочки вати зі столу, плавне задування свічок, видування з різних трубочок шматочків вати, грати на флейті, сопілці, дудочці тощо.

9) При сильних затинаннях пропонуйте дитині говорити пошепки, “на вушко”. Малюк при “шептанні” буде намагатися